İLK TELEVİZYON NE ZAMAN İCAT EDİLDİ?

Televizyon günümüzün en çok kullanılan teknolojik aletleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Hemen hemen tüm evlerde bulunan televizyon, sınırsız içeriği ile insanlar için oldukça eğlenceli teknolojik bir

alet olmaktadır. Günümüzde sayısız model ve özellikte üretilen televizyonların çalışma prensibi; uzaya gönderilen devasa uydulardan alıcı yolu ile yayının alınması ile olmaktadır. Her insanın aşina olduğu televizyon için merak edilen sorulardan biride ne zaman ortaya çıktığıdır. İlk televizyon ne zaman icat edildi? Ve kim tarafından icat edildi?

 

Televizyonu Kim İcat Etti?

 

Günümüzde artık çok yüksek teknolojilerde üretilen televizyonun mucidi İskoç bir bilim insanıdır. İskoç mucit John Logie Baird tarafından icat edilen televizyon, günümüzde Baird’in ilk ürettiği halinden çok daha gelişmiş bir duruma gelmiştir.

 

Televizyon Ne Zaman İcat Edildi?

 

Televizyon birçok mucit tarafından denenmiş ama farklı prototiplerde sunulduğu için bir icat olarak kabul edilmemiştir. Baird’in yaptığı televizyon ise günümüz televizyonların atası olarak kabul edilmekte ve ilk televizyon olarak gösterilmektedir. 1925 yılında icat edilen ilk televizyonun yaklaşık 100 yıllık bir ömrü dolmuş olmakta.