GEZEGENİMİZ HAKKINDA GARİP BİLGİLER


Gezegenimiz yani Dünya. Bildiğimiz kadarıyla üstünde yaşam olan tek gezegen olan dünyamız hakkında her gün yeni bir şeyler öğrenebiliyoruz. Teknolojik – bilimsel çalışmalar ilerledikçe hakkında

daha çok bilgiye ulaşabildiğimiz dünyamız 4,5 milyar yaşını tamamlamış durumda. Bu kadar uzun zamandır var olan bir gezegenin tarihi ve özellikleri de oldukça gariplikler gösterebilmektedir. Gezegenimiz hakkında garip bilgilerden bazılarını yazmak gerekirse.

 

Çoğu Türün Nesli Tükendi

 

Yeryüzünde nesli tükenmekte olan canlıları sürekli duymaktayız. Şimdi duyacağınız şey ise daha korkutucu ve garip olabilir. Dünya gezegeni üzerinde yaşamış olan türlerin %99’u zaten yok olmuş durumdadır. Dinozorlar, mamutlar, yabani birçok ağaç vs.

 

Dünya’nın En Uzaktan Çekilmiş Fotoğrafı

 

Gelişen uzay araçları ile her geçen gün uzaydaki varlığını genişleten insanlar, oldukça uzak bir mesafeden dünyanın da fotoğrafını çekmişlerdir. Dünyanın en uzaktan çekilmiş fotoğrafı 6 milyar kilometrelik bir mesafeden çekilmiştir.

 

Okyanusların Keşfedilmeyen Türleri


Okyanuslar yeryüzünün büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. İçinde sayısız  tür bulunan okyanusların yaklaşık bir milyon tür canlıya ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. İnsanların sadece bu türlerden 350.000 tanesini tek keşfedebildiği söylenir.