2. El Plak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemlerde artan pikap taleplerinden kaynaklı senin için önemli bir metni kaleme almaya karar verdim. Günümüzde plak bulmak oldukça zordur; hele ki ikinci el plak bulmak çok daha zordur. Bu

yüzden her zaman sıfır plaklar bulamayabiliriz. Bu yüzden ikinci el plak almak zorunda kalabiliriz. Bu durumlarda yani ikinci el plak alırken dikkat edilmesi gereken detayları senin için kaleme alıyorum. Bu sayede olası bir üzücü tabloyu önceden öngörüp ona göre hareket edebilirsin.

  •      1-      Kondisyon

İkinci el plaklarda kondisyon oldukça önemlidir. Kondisyon genel olarak; plak’ın çiziğinin olup, olmadığı ile alakalıdır ayrıca plak’ın çalma potansiyelini de kondisyonunda öğrenebilirsiniz. Satın alacağınız 2. El plakların kondisyonlarının 7/10’dan az olmamasına dikkat edin. Aksi taktirde tatsız anlar yaşayabilirsiniz. 


  •      2-      Deneyin

Bu çok önemli bir detaydır. 2. El plak satın alırken dikkat etmen gereken bir nokta da plak’ı denemendir. Günümüzde daha çok bit pazarları, sokak pazarlarında ikinci el plak temin edilmektedir. Bu alanlarda plak’ı denemek oldukça zordur. Ancak denemen de önem vardır.


  •         3-   Doğru Fiyat

2. El plak alacaksanız bazı durumlarda pahallı olduğunu görebilirsin. Yani 20 – 30 liraya antika plak almak mümkün değildir. Bu yüzden doğru fiyat araştırması yapabilirsin. Bu fiyat araştırması; ilk alışverişlerin için oldukça zorlu olacaktır. Ancak sonrasında biraz daha alana hakim olacak ve önlemlerini, pazarlıklarını ona göre yapacaksın.