Üniversite Tercihleri Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Üniversite hayali içinde kıvranıyor musun? O halde seninle pratik bilgiler paylaşacağım. Bu bilgiler ile üniversite tercihi yaparken dikkat edeceksiniz. Üniversite tercihlerinin ne kadar önemli olduğunu

hocalarınız defalarca sizlere söylemiştir. Bu yüzden bir tekrarı da ben geçmeyeceğim. O halde üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları seninle paylaşayım.

  •          Gerçekçi Yaklaşım

Düşük puan aldıysan veya ortalama bir puan aldıysan; beklentilerini ve tercihlerini ona göre yapmalısın. Aksi taktirde hayal kırıklığı yaşayabilirsin. Yapman gereken çok basit gerçekçi yaklaşmalısın. Beklentini arşa çıkartmamalısın.

  •          Yapabileceğin Bölümü Seç

Sakın aile, akraba ve komşuları dinleme. Senin hayatını ne ailen ne de komşuların yaşayacak. Sadece sen yaşayacaksın. Bu yüzden okumak istediğin bölümün üzerine git. Aksi taktirde üniversiteden de keyif almazsın, geleceğinde de okuduğun bölüm ile ilgili iş yapazsın.

  •          Uzmanlardan Destek Al

Üniversite tercihlerinde oldukça önemli olan bir noktada uzmanlardan destek almaktır. Okul veya dershanenin öğrenci servisinde destek alman ve rehber hocanla detaylıca sohbet etmen sana fayda sağlayacaktır. Asla bu maddeyi es geçme.