Sanat ile İlgili Olan Üniversite Bölümleri

Yeni bir üniversitenin heyecanını göğsünde mi tutuyorsun veya sanat okumak istiyorum mu diyorsun? Cevabın ‘’evet’’ ise bu metni oku, ha cevabın ‘’hayır’’ ise seni kapının önüne alabilirim. Bilindiği gibi Türkiye’de

onlarca sanat ile alakalı bölümler bulunuyor. Birazdan sana sanat ile alakalı üniversite bölümleri hakkında birkaç bilgi vereceğim. Sanatı seviyorum ve bu alanda yetişmek istiyorum diye ekliyorsan aşağıdaki bölümlere bir göz at. Belki de tercih edebileceğin sanat bölümleri vardır. Türkiye’de sanat ile alakalı üniversite bölümleri şu şekildedir:

-          Sanat Tarihi

-          Tiyatro

-          Müzik Teknolojileri

-          Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi

-          Konservatuar

-          Ses, Şan Eğitimi

-          Sahne Önü Sanatları

-          Enstrüman Eğitimi

-          El Sanatları

-          Resim

-          Sinema ve Televizyon

-          Müzik

-          Heykeltraş

 

Türkiye’de genel olarak sanat eğitimi veren üniversite bölümleri bu şekildedir. Ancak bilmen gereken bir nokta bulunuyor. Bu bölümlerin büyük bir kısmı yetenek sınavlarıyla almaktadır. Yani bire, bir mülakatlar geçerlidir. Bu sınavlardan geçer not almanı sayesinde alakalı bölümlere giriş yapabileceğini bilmelisin. YKS – TYT sınavlarından ise her bölüm için farklı bir baraj noktası bulunuyor. Ancak ortalama olarak 180 barajını geçmen yeterli.