Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin interneti hakkında bilgi almak ister misin? Cevabın ‘’evet’’ ise bu metnimi okumanı tavsiye ederim. Sana çok kısa bir şekilde ‘’nesnelerin interneti nedir?’’ sorusunun cevabını vereceğim. Nesnelerin interneti; bir

nesnenin online dünya’ya bağlantısı ile oluşan ürün olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin son dönemlerde çıkan akıllı bileklikler veya saatler. Bu ürünler, online dünya’ya ile bağlantı içerisindedir. Mesela senin kalp atışının dengesine, düzenine denetlemektedir. Olası bir sorunda da seni uyarmaktadır. Nesnelerin İnterneti kavramı ilk olarak 1993’de ortaya çıktı ve günümüze kadar gelişim gösterdi. Son dönemlerde ise artış devam etmektedir. Sana 1 tane nesnelerin interneti örneği vermek istiyorum. Bu sayede bu alan üzerinde bilgilerin pekişecektir.

-          Dünya devi Google, 2014 yılında bir ofis satın aldı. Alınan ofisin özelliği ise sıcaklık durumunu denetliyor, olası bir yangında uyarı sağlıyor ve ayarlanabilir özellikleri bulunuyor. İşin en önemli kısmı ise bu denetlemeleri telefonundan yapabiliyorsun. Yani 1.000 kilometre uzakta iken ofise müdahale sağlayabiliyorsun.