Fobi Nedir?

 

Fobi; herhangi bir şeye karşı duyulan korkunun, kişiyi gündelik yaşamın olumsuz etkilemesidir. Fobi, kelime kökeni olarak, Yunancadan ‘’Phobos’’ kelimesinden türemiştir.

Bilindiği gibi günümüzde birçok fobi çeşidi vardır. Bu korkular temelinde, bireylerin ankisiyete bozukluğundan kaynaklıdır. Bazı fobiler, insan yaşamına oldukça negatif olanakları yaratmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğu en kısa sürede, profesyonel destek alınıp, tedavi edilmelidir.


Fobilerin Belirtileri Nelerdir?

Fobi halk arasında oldukça sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Bu tarzda rahatsızlıklara sahip olan kişilere ‘’Fobik’’ denmektedir. Yapılan araştırmalarda net olarak 100 kişiden 25’inin herhangi bir fobi korkusun olduğu belirilmiştir. Genel olarak fobinin belirtileri şu şekildedir:

-          Çarpıntı

-          Tenin kızarması

-          Kaşınma ve yanma hissi

-          Titreme

-          Şok’a girme

-          Tuhaf hareketler içine girme

-          Bulanık görme

-          Bilinç kaybı

-          Ani tansiyon düşüşü ya da yükselişi

-          Bayılma

-          Depresyon

-          Nefes darlığı

-          Boğazda sıklaşma ve yutkunma sorunu yaşama

-          Sinir krizi

Yukarıdaki paylaşılan fobi belirtileri en popüler olanlar arasından seçilmiştir. Günümüzde her bireyde farklı tepkilerin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Yani her insan kendi fobisini, kendine dair yaşamaktadır. Ancak paylaşılan listedeki belirtiler, Dünya’da en popüler olan fobi belirtileridir.