Dil Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Dil hakkında oldukça tuhaf bilgilere sahibiz. Her geçen günde bu bilgilerimize bir yenisini daha ekliyoruz.

Ben de sizler için ‘dil hakkında tuhaf bilgiler’ tarzında bir liste oluşturdum. Hadi Hemen başlayalım!

-          Dil, vücutta yorulmayan kaslara sahip tek organdır. Saatlerce dilinizi kullanın hiçbir şey değişmeyecektir, yorulmayacaksınız. Ancak, bazı durumlarda da diliniz, yoğun kullanımdan kaynaklı şişebilir.

-          Dilimiz, farklı bölgelerde, farklı tatlar hissetmez. Yani ‘acı’ tadı dilimizin farklı bir yerinde hissedilir ya da ‘tatlı’ tadı farklı yerinde hissedilir gibi bir şey söz konusu değildir.

-          Her bir insanın dili farklıdır. Bunun en somut örneği, her dilin kendine ait izi olmasıdır. Yani parmak izlerimiz gibi her dilin kendine ait izi vardır.

-          Sadece dilimizi kullanarak, bir şeyin lezzetli olduğuna karar verdiğimizi düşünüyorsanız, yanılıyoruz. Bir yiyeceğin lezzetli olup, olmadığına karar verebilmemiz için koku duyumuzu da ihtiyacımız bulunmaktadır.

-          Diliniz, vücudunuzun sağlık durumu hakkında da bilgi verilebilir. Sağlıklı insanlarda genellikle pembe renkte dillere sahiptirler. Biraz daha rahatsız kişilerde farklı renklerde görüldüğü, istatistiklik olarak elde edilmiştir.