Bilgisayarda Kullanacağınız Pratik Bilgiler

Günümüz her noktasında teknoloji ile iç, içeyiz. Özellikle bilgisayarlar yaşamımızın, işimizin bir parçası olmuş durumda. Ben de bunun farkında olarak bilgisayarda kullanacağın pratik bilgiler adında bir liste yaptım. Bu pratik bilgiler ile biraz da olsa kolaylık sağlayabilirsin.

-          Yanlışlıkla Kapatılan Sekmeleri Geri Alın!

İnternet üzerinden araştırma ya da çalışma yaparken yanlışlıkla sekmeleri kapatabilirsin. Bu sekmeleri zaman kaybetmeden; ‘’Ctrl+Shift+T’’ tuşları ile geri getirebilirsin.

-          YouTube Videolarını Tuşlarla Kontrol Edin

Dünya’daki en gelişmiş ve arşivi en yüksek olan arama motorlarından birisi de YouTube’dir. Bu platform üzerinden her gün onlarca video izliyor, araştırma  yapıyor, hatta film izliyoruz. Seninle paylaşacağım pratik bilgiler sayesinde bu konforunuzu biraz daha arttıracaksın. Video açıkken ‘’K’’ tuşuyla videoyu durdurabilirsini. ‘’J’’ tuşuna basarak videoyu 10 saniye geri alabilirsin. ‘’L’’ tuşu ile 10 saniye ileri alabilirsin.

-          Sayfaları Küçültüp, Büyütün

Tarayıcılar üzerinden yakınlaştırma, uzaklaştırma yapabileceğini biliyor muydun? Bunun için küçük bir ipucu verelim. ‘’Ctrl’’ tuşuna basılı tutarak, fare’nin tekerlerliğini oynatırsan; ekran yakınlaşıp, uzaklaşacaktır. Ayrıca yine ‘’Ctrl’’ tuşuna basıp, ‘’0’’ tuşuna basarsan, ekran uzaklığı sıfırlanacaktır.