Ayasofya Tarihi

Ayasofya I. Justinianus tarafından 523 ila 537 yılları arasında eski şehir merkezine inşa ettirilmiştir. 1453 yılına kadar birçok imparatorluğun altında ibadethane olarak kullanılmıştır. 1453 yılında ise Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan İstanbul’un alınmasıyla birlikte camiye dönüştürülmüştür.

Ayasofya camiye dönüştürülmesine rağmen şehirde yaşayan Hristiyanların inançlarına saygı duyulması amacıyla içerisindeki görsel figürlere dokunulmamıştır. Ancak İslam figürleri eklenmiştir. O dönemlerde birçok Müslüman, ibadetlerini gerçekleştirmiştir. Osmanlı İmparatorluğunda kaldığı sürece çeşitli mimarlar tarafından minare gibi eklemeler yapılmıştır.

Ayasofya 24 Kasım 1934 yılına kadar cami olarak kullanılmıştır. Ancak bu dönemlerde Bakanlar Kurulu tarafından müzeye çevrilmiştir. Ayasofya’nın müze olmasıyla birlikte her yıl milyonlarca turistin uğrak noktası olmuştur. Günümüzde de milyonlarca turist Ayasofya’yı ziyaret etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre 2019 yılının en çok ziyaret edilen müzesi olmuştur. Ayasofya’nın oldukça önemli olmasının sebebi; yaklaşık 1500 yıllık bir geçmişi olması ve birçok inancı çatısı altına toplamasıdır. Bu denli yüksek bir değere sahip yapılar, Orta Doğu’da oldukça sık bulunmaktadır.