Varoluşunuzu Sorgulayacak En İyi 2 Sanat Filmi

Selam, birazdan sana akıl sınırlarını zorlayacak Varoluşunuzu Sorgulayacak En İyi 2 Sanat Filmini paylaşacağım. Sanat filmleri olmazsa, olmazlarımız. En iyi sanat filmi listesini sizlere paylaşmadan küçük bir bilgi vereceğim; Sinematografik üslubu güçlü eşsiz senaryoya sahip ve derdi olan her film sanat filmidir.Arada, sırada böyle filmler izleyerek kendimize bambaşka bir dünyanın içine dahil edebiliriz. Bu filmler bizim düşüncelerimizi değiştirebilir ve başka bir kapıyı arayabilir. Hadi çok geçmeden Varoluşunuzu Sorgulayacak En İyi 2 Sanat Filmi listesini paylaşalım.

 

1-      Yedinci Mühür

Yedinci Mühür, benim için listenin ilk sırasında gelen bir film. 1957 yılında Ingbar Bergman tarafından çekilen; orta dünyanın, modern tasviri. Filmde haçlı ordusunda yıllarca kan döken güçlü bir Şövalye’nin hikayesini anlatıyor. Onlarca yıldır seferlerde olan Şövalye, nihayet evine dönebilmiştir. Ancak döndüğü ülke bambaşka bir haldedir. Orta dünya’da milyonları yok eden veba, yaşadığı topraklara da sirayet etmiştir. Şövalye, varlığının anlamını sorgulamaya başlar. Bu sorgulama ona Ölüm adında mistik bir karakteri getirir. Şövalye, ölümün etrafında dolaşmaktadır. Ancak aklında tek bir soru vardır; ‘’Tanrı nerede?’’.

2-      Sonsuzluk ve Bir Gün

Sonsuzluk ve Bir Gün, usta yönetmen; Theodoros Angelopulos tarafından 1998 yılında çekildi. Güçlü bir sinematografiye sahip olan film senaryonun ince kurgularıyla kusursuza yakın bir boyuta dönüşüyor. Şiirsel sinemanın en güzel örnekleri arasında yer alan filmde şunu anlatıyor; 60’lı yaşlarında hastalanıp, doktora giden adam; ciddi bir hastalığının olduğu ve kısa bir süre içerisinde yaşamını yitireceğini öğreniyor. Hastaneye yatmadan bir gün öncesinde yaşadığı hikayeleri, izliyoruz. Bu adam Dünyaca ünlü bir şair ve yazardır. Artık ölümün etrafında dolaşmaktadır; varoluşunu ve sonsuzluğunu bir gün içerisinde sorgulayacaktır.