Sanat Nedir?

Sanat’ın ne olduğunu merak mı ediyorsun? Ben de çok merak etmiştim. Nihayet sanatın ne olduğunu öğrendim. Sanat, insanlara fikirlerini anlatmakta kullanabileceğin en büyük silah!

Hey silaha karşı olmamalısın, mermiye karşı olmalısın. Evet, sanat bir silahtır. Ancak, bu silahı kullanmak için mermiye ihtiyacın yok. Sevgiyi, bilgiye, hakikate ve Erdemliğe ihtiyacın var. Eğer ki damalarında akan birkaç damla sıcak kanın, getirdiği bilinmez; cesaretin farkındaysan fikirlerini anlatmaktan korkma.

Nasıl Sanat Yapılır?

Komik bir soruya, elbette komik bir cevap vereceğim. Unutma, sanatın tabiri ve nesnelliği bulunmaz. Yani sanat; şu’dur diye denmez. ‘’Sanatın şu olduğunu düşünüyorum’’ diye denir. Sanat yapmak içinde bir miktar cesarete ihtiyacın var. E bu cesaretini de anlatabilecek, materyallere ihtiyacın var. Hemen gidip bir Enstrüman alarak, bir şeyler yapmaya başlayabilirsin. Enstrüman olmuyorsa, eline bir kalem al ve bir hikaye yaz. Denemekten korkma, sonuna kadar yorulmadan koş. Sen bunlarla uğraşırken, kendi gelişiminin ve donanıma sahip olduğunda çok şaşıracaksın. Çünkü, sanat yapmak için düşünmeye ihtiyacın var. Ve her düşünüş; yeni fikri sana getirir. Bu fikirler seni okumaya, izlemeye, dinlemeye ve görmeye iter. Bunlarda sana, senden daha fazlasını getirir. Düşünme biçimin, duruşun, hayata bakış açın ve değer yargıların değişir. En önemlisi de güçlenirsin. Haydi durma, yarın için çok geç olabilir!