Marsa Ne Zaman Gidiceğiz?

Sende mi bu dünyadan sıkıldın? Hiç sorma, bende seninle aynı dertten muzdaribim. Neyse ki Bilim boş durmuyor. Her geçen gün kendini güçlendiriyor ve yeniliyor. Şimdi de marsa ne zaman gideceğiz? Sorusunu cevaplamaya çalışıyorlar. 

Marsa ne zaman gidilecek? Bunu bende merak ediyorum. Marsa giden insan var mı? Sorusunu soranlar dahi var. Ancak fani gözlerimiz, marsa gittiğimizi görür mü bilmiyorum. Genel bir değerlendirme ve bilgi akışını sağlayalım. Hem de Bilimsel dayanaklarla, bu bilgiler ortamlarda ihtiyacın olabilir bak.


Öncelikle şunu netleştirelim hiçbir insan marsa gitmedi. İlerleyen zamanlarda gitmeyeceğinden şüphem yok. Ancak insanoğluna ait bir şey marsa gitti. Hala marsta, bizlere bilgi sağlıyor. Marsa ne gitti? Diye mi soruyorsun. Nasa, yakın dönemde Curiosity adında bir robotu marsa gönderdi. Bu robot, şu an sen bunları okurken marsta. O robot, insanoğluna mars hakkında bilgi akışını sağlıyor. Robot tam donanımlı geziyor, etrafı izliyor, doku topluyor, analiz yapıyor. Nasa, bu robotun marsa inmesiyle birlikte şu açıklamayı yaptı; ‘’Uzaya 220 Bilim insanı göndermek ile aynı şey’’ Yani bu robot 220 Bilim insanı potansiyeline sahip.


E robot gitti biz ne zaman gideceğiz? Marsın keşfinden bu yana bu gezegen için araştırmalar yapılıyor. Biliyoruz ki Dünya, yüzlerce yıl sonra insanoğlunu kaldıramayacak ve yok oluşa doğru adım atacak. Mars, insanoğlunun yaşamayacağı bir koşula sahip. Bunun temel sebebi ise oksijenin bulunmaması. Ancak, herkesi şaşırtan bir gerçek kısa bir süre önce ortaya çıktı. Bu gerçek Marsta su bulunmasıydı. Evet, şu an marsta su bulundu. Bu durumda umutları diri tutmaya yetiyor. Ancak tahminen bile bir insanoğlunun marsa keşif için gitmesi; yüzlerce yıl alacağı tahmin ediliyor.