Kalabalıkta Konuşamama Fobisi

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu, günümüzde milyonlarca insanın dert yandığını bir fobidir. Bu  korku litaretürde Glossophobia olarak geçmiştir. Glossophobia, kalabalık önünde konuşamayan ve konuşmayı bile hayal ettiğinde; eli ayağı birbirine giren bireyleri temsil etmektedir.

 


Fobiler arasında oldukça popüler olan Glossophobia, günümüzde milyonlarca insan tarafından yaşanmaktadır. Bu durum tedavi edilmediği taktirde bireyler açısında sürekli zorlayıcı ve stresli bir hayatın olması oldukça muhtemeldir. Sosyal yaşantılarında ve iş yaşantılarında oldukça sorun çekerler. Ayrıca bu rahatsızlık öz güven ile birlikte yürümektedir. Yani gün geçtikçe öz güveniniz daha çok kırılabilir.

Kalabalık Önünde Nasıl Konuşurum?

Kalabalık önünde konuşmanız için kendinize güvenmeniz gereklidir. Öz güveninizi toparlayıp, anlık kararlar ile konuşmaya başlamanız gerekir. Konuşup, konuşmamayı düşündüğünüz taktirde konuşmanız oldukça zor olur. Anlık bir karar ile hareket edip, sahneye çıkmak sizi daha da rahatlatacaktır. Bu durumların temelinde öz güven problemlerinin olduğunu unutmayın. Biraz kendinize saygı duyup, güvenmeniz gerekiyor. Kendi içinizde bir süre boyunca bu rahatsızlığı yok etmeye çalışın. Rahatsızlık devam ettiği taktirde bir psikolog ya da psikiyatri’den destek almanız sizler için oldukça faydalı olacaktır.